навчитися ілюстрації

Ліногравюра в сучасній ілюстрації з Марією Тітовою

Ми продовжуємо з вами уважно та вдумливо осягати новий світ технік ручного друку, який відкриває для нас чудова художниця та викладач – Маша Тітова. І це справжня магія! Ми щодня із захопленням спостерігаємо за вашими експериментами на марафоні – і дивуємося вашому таланту та геніальним ідеям! Багато хто з вас пішов набагато далі, і почав створювати справжні складні сюжетні ілюстрації. І вони чудові! Подивитися роботи можна в Інстаграм за хештегом #magiccrossing.

А також неймовірно приємно, що ви не тільки пробуєте нові техніки, але й ділитеся своїми внутрішніми відчуттями від процесу – задоволенням та радістю від інсайтів, станом потоку та творчої енергії. І це дуже цінно! Отримати кайф від творчості, вловити сенси і магію живих технік можна лише власноруч. Тож, хто ще не з нами, не залишайтесь осторонь – приходьте на наш майстер-клас з ліногравюри та приємної дороги! Ловіть момент спільного вайба! Публікуйте свої роботи в Інстаграмі з хештегом #magiccrossing – так ми їх побачимо та зможемо дати зворотний зв’язок!

І щоб ваш шлях знайомства з друкарськими техніками був максимально легким і приємним, ми зібрали всі питання, що найчастіше ставляться в статті: про ТРАФАРЕТ і ШТАМП ми вже писали раніше, а сьогодні у цій статті Маша Тітова розповість про ЛІНОГРАВЮРУ.

Надаємо слово Маші:

Що таке ліногравюра?

Ліногравюра – техніка високого друку, гравіювання на лінолеумі. Художник штихелем* зрізає поверхню лінолеуму, буквально висікаючи біле, викидаючи його – так на лінолеумі залишається рельєф, який покривається рівним шаром фарби та відтискається на аркуші. Особливість високого друку в тому, що друкується опукле, «високе», як при відбитку пальця друкується рельєф, а не борозни та подряпини. 

*Штихель – інструмент для різьблення по лінолеуму з діапазоном розмірів та профілів.

Оля Єзова-Денісова

У чому сила техніки, в чому її чарівність?

Художня сила ліногравюри у матеріальності техніки, її рукотворності, у доступній впевненій точності малюнка і водночас неодмінної випадковості, у можливості магічної помилки у процесі гравіювання чи друку.

Ліногравюра – тиражна техніка, можна отримати великий тираж зображень, а можна експериментувати з однією і тією ж дошкою, змінюючи кольори, розташування частин на аркуші та черговість шарів.

Студентська робота, викладачі Маша Тітова та Дмитро Горелишев

Sofia Salazar 

Чарівність та привабливість техніки ліногравюри, як і будь-якої іншої техніки ручного друку – це «живість» друку, алхімія друку, можливість спостерігати у відбитку рух інструменту, шари кольору, шум фарби.

Iya Gaas

 

Christopher Brown

Хто із сучасних ілюстраторів успішно працює в техніці?

Хочеться перерахувати безліч ілюстраторів, причому багато хто з них працює не з лінолеумом і фарбою, а в діджитал ілюстрації, але перетягує закони та виразність техніки до себе в графіку. І виглядає цей монтаж і сучасно, і дотепно, і ефектно.

Марія Шишова 

Joo Hee Yoon 

David Vanadia 

Василій Кармазін 

Asahi Nagata 

Chrudoš Valoušek

Навіщо звертатися до ліногравюри зараз?

Звертаючись до ліногравюри, ілюстратор отримує доступ до вивчення і традицій техніки, її варіативності та мобільності. Ілюстратор практично пробує техніку, дізнається її можливості, вибирає і напрацьовує свої способи й ходи, збагачує свою пластичну мову. У кожного ліногравюра буде власною, зі своїми темами, сюжетами, зі своїми чарами та таємницею. Думаю, ще привабливо і цікаво ілюстратору побачити, як техніка розкриє його теми та сюжети.

Наприклад, несподівана краса техніки — друкувати без фарби, такий друк називається сліпим: картинку видно внаслідок рельєфу. Графічні історії виходять особливою, інтимною, довірчою та дуже щирою інтонацією. Або ж точною дзвінкою контрастною графікою!

Ольга Посух 

Sofia Salazar 

Sanjana Saxena

Matt Reynolds

Навіщо потрібна практика ліногравюри, адже я не збираюся займатися техніками ручного друку?

Практика — через вивчення техніки, надивленість, вибір теми, процес створення ескізу спеціально для ліногравюри, гравіювання та друк — дарує новий досвід на кожному етапі проєкту. Наприклад, дивовижне та нове для багатьох ілюстраторів вже на стадії ескізу до техніки — ескіз простіше та швидше малювати білим чи подряпати фарбу, імітуючи штрихи штихеля. Так, у багаж до ілюстратора потрапляють нові, самостійні техніки.

Як ліногравюра допомагає у пошуку своєї графічної мови?

Ліногравюра провокує більш рішучий вибір, адже інструменти ліногравюри дуже відмінні від звичних пензлів, олівців та гумок. Ліногравюра чудово позбавляє нейтральності, що, думаю, критично важливо і для початківців, і для досвідчених ілюстраторів. Техніка пропонує весь час обирати, жонглювати її обмеженим набором можливостей: один-два кольори, два-три штихелі, опір матеріалу – все перераховане підтягує відповідальність та увагу художника, а отже, веде до нових горизонтів.

Валерія Камінь 

Heimi

Riikka Laakso 

Але ліногравюра дуже традиційна, невже в ній є мобільність та перспектива?

Ще і яка) По-перше, ліногравюру можна друкувати в домашніх умовах, це демократична та вдячна техніка. Отже, можна експериментувати з кольором фарби, кольором підкладки, фізичним розміром дошки, з тиражем принтів або добиватися унікального відбитка. Сучасні матеріали (фарба на водній основі, зручні штихелі та гума різної щільності) роблять дослідження техніки нескладним, мобільним та дуже захопливим.

Марія Базилевска 

Тимофій Яржомбек 

Ніна Кузьмина 

Sophy Hollington 

А що потрібно для друкування ліногравюри в домашніх умовах? Важко знайти матеріали?

Для друку знадобиться фарба, валик, лінолеум (або гума), столова ложка та штихелі. Фарба для ліногравюри на водній основі називається акваліноль, з нею зручно працювати вдома (фарба без запаху та легко змивається водою), фарбу можна замінити олійною фарбою. Штихель – інструмент для різьблення по лінолеуму з діапазоном розмірів і профілів, для початку можна взяти V-подібний невеликого розміру штихель, одного буде достатньо для проб. Лінолеум потрібен однорідний (гомогенний), його можна придбати у великій кількості в будівельних магазинах або замовити гуму (однорідні блоки різної товщини та розміру), гуму можна гуглити і як «заготовки для штампів», продаються на Аліекспресі, Prom.ua. Столова ложка потрібна для перенесення фарби з форми на лист, ми прогладжуємо ложкою зворотний бік листа, який накриває форму з фарбою. А валик потрібний для розточування фарби, з недорогих можна купити в господарському магазині валик для шпалер. Усі матеріали доступні).

Маша Тітова

P.S. Доповнення від нас:

Друзі, ми сподіваємося, що ви обов’язково спробуєте!

Зараз ми з радістю готові вам повідомити, що у нас на сайті з’явився новий онлайн-курс друкарських технік від Маші Тітової “Ліногравюра в Ілюстрації”.

Курс складається з теоретичної частини та практичних майстер-класів, у яких ви докладно розберете прийоми роботи з ліногравюрою.

  • у теоретичній частині – аналіз характеру техніки, її пластичної мови та приклади використання техніки у сучасній книжковій, комерційній ілюстрації та у графіку.
  • у практичній частині – перші кроки в техніці та хитрощі процесу гравіювання та друку.

Цінність ліногравюри в тому, що вона відводить від нейтральності та беззвучності у графіці й пропонує свій обмежений, але дивовижний набір інструментів. І початківець, і досвідчений ілюстратор, і художник знайдуть тут нову для себе мову – несподівану та виразну.

Доступ до курсу відкривається одразу після підписки та зберігається назавжди! Так ви зможете проходити уроки в зручному для вас темпі та повернутися до матеріалів, коли потрібно. Детальніше тут:

ОНЛАЙН-КУРС: ЛІНОГРАВЮРА В ІЛЮСТРАЦІЇ

А якщо вас захоплять друкарські техніки, і буде бажання піти вглиб та дізнатися про них більше, навчитись професійно використовувати ручні техніки у своїх роботах ви можете тут:

ПОВНИЙ КОМПЛЕКТ КУРСІВ З ДРУКАРСЬКИХ ТЕХНІК

Усі уроки змонтовані у короткі 10-15 хвилинні ролики. Під час перегляду теоретичних уроків ми радимо паралельно робити собі позначки. Практичні уроки краще теж спочатку переглянути повністю, побачити секрети техніки, а потім починати малювати, розуміючи вже весь процес. Ви можете вчитися у своєму темпі – ставити відео на паузу/промотувати вперед/назад, де необхідно. Доступ до курсів у вас зберігається назавжди!

Так ви розширите свої горизонти та набудете нових практичних навичок, що мають попит на міжнародному рівні!

Успіхів вам в Ілюстрації! І побачимось на курсах! Я цього разу навчатимусь разом з вами!

Переклад виконала: Світлана Клименко

Поделиться с друзьями:

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×